Як ефективніше готуватися до ЗНО чи НМТ: самостійно, з репетитором чи на курсах?
Опубліковано 13 жовтня 2024
Останній рік у випускних класах надзвичайно важливий та відповідальний, як для учнів, так і для батьків. Кожен школяр має обрати для себе власну підготовчу стратегію, яка включатиме декілька пунктів:
- Окреслити цілі підготовки до складання іспитів із обов'язкових предметів та предмету на вибір.
- Поглибити інформацію стосовно термінів підготовки та складання НМТ чи ЗНО, особливостей вступної кампанії тощо.
- В залежності від фінансових можливостей, фізичної доступності обрати форму підготовки — самостійна, з репетитором чи підготовка на курсах.
За способом підготовки розрізняють: самостійна підготовка і опрацювання тем, індивідуальні заняття з підготовки до ЗНО з репетитором та підготовчі курси до ЗНО чи НМТ. Розглянемо докладніше позитивні та негативні нюанси кожного варіанту.
Індивідуальні уроки з репетитором
Позитивні моменти: якісна подача від учителя учню із врахуванням набутих знань, особливостей пам’яті, темпу сприйняття інформації, опрацюванням конкретних тем, які важливі для конкретного учня. Можливість підлаштувати час уроків під особисті потреби (уроки, різноманітні гуртки та хобі).
Із недоліків: висока вартість занять, пошук репетитора, що кваліфікується не на загальній підготовці із предмета, а готує відповідно до програм ЗНО чи НМТ.
Самостійна підготовка школярів
Такий варіант потребує суворої дисципліни з боку власне учня і батьків, оскільки готуючись сам на сам, учень не завжди систематично планує кожну тему, відволікається від завдань.
Позитивна складова: планування опрацювання, вивчення та повторення матеріалів відповідно до власних потреб. Відсутність потреб оплачувати послуги викладачів, необхідних матеріалів, які можна знайти в інтернеті, витрачатися на проїзд, можливість вибрати власний комфортний темп підготовки до іспитів тощо.
Недоліком самостійної підготовки до ЗНО/НМТ є індивідуальні особливості дитини, оскільки не кожен учень може грамотно спланувати, систематизувати необхідні знання вибрати основне відповідно до програм ЗНО чи НМТ, а не вчити все підряд і охоплювати непотрібні пласти інформації із предметів, що складатимуться.
Курси із підготовки до ЗНО чи НМТ
Така підготовка є оптимальним варіантом для багатьох випускників.
Позитивні моменти підготовчих курсів:
- Стабільний графік, що мотивує учня систематично займатися, керувати власним часом та трудовими ресурсами, окреслювати головне і ставити наголос на цілях вступу до вищих закладів освіти.
- Систематизована програма, яка охоплює всі теми ЗНО, що знижує ризик пропустити важливі моменти в підготовці.
- Вища мотивація до навчання в групі з однолітками, взаємна підтримка. Спільне навчання з однолітками мотивує, створює атмосферу здорової конкуренції та підтримки, що підвищує продуктивність.
- Висока компетенція викладачів, які мають багаторічний досвід підготовки до ЗНО і володіють перевіреними методиками, що прискорюють процес навчання.
- Курси часто пропонують різні варіанти: міні-групи, заняття онлайн чи офлайн, що дозволяє обрати оптимальний формат підготовки залежно від потреб і можливостей.
- Різноманіття ресурсів, адже курси зазвичай надають доступ до великої кількості навчальних матеріалів, включаючи тести, конспекти, відеоуроки, що робить навчання ефективнішим.
- Регулярний моніторинг прогресу, що дозволяє відстежувати прогрес і своєчасно виявляти прогалини.
- Знижки при вивченні кількох предметів, що є економічно вигіднішим у порівнянні з заняттями з різними репетиторами.
- Підтримка у підготовці до вступу, тренінги з укравління стресом. Багато курсів надають консультації щодо вступної кампанії, допомагають із заповненням документів і вибором спеціальності.
- Доступна ціна: заняття на курсах, особливо в групах, коштують набагато дешевше, ніж індивідуальні заняття з репетитором, при цьому забезпечуючи високий рівень підготовки.
Недоліки курсів: викладач зосереджений на подачі та опрацюванні інформації для групи учнів, що інколи ускладнює сприймання; коректування графіку навчання практично неможливо, оскільки заняття відвідує група учнів; витрати на проїзд та витрата часу на дорогу, якщо це офлайн уроки, чи підтримка стабільного якісного інтернет зв’язку.
Читати статтю Яким буде формат НМТ 2025?
Основна задача підготовки до ЗНО чи НМТ – це отримання конкретних знань, відповідно до програми, знайомство з різними видами тестових завдань, систематичність занять, висока кваліфікація викладача та своєчасна і відповідальна підготовка.
Дивитися статтю Лайфхаки тайм-менеджменту для результативної підготовки до НМТ